Türkiye’nin farklı kentlerinden 30 parlak öğrenci fizik tutkusu peşinde Boğaziçi’nde!

Boğaziçi Üniversitesi’nin İstanbul Üniversitesi’yle ortaklaşa gerçekleştirdiği ve TÜBİTAK tarafından desteklenen “Liseliler için Deneysel Yüksek Enerji Fiziği Yaz Okulu’’ tüm hızıyla devam ediyor. Antalya’dan Şırnak’a farklı okullardan fiziğe meraklı lise öğrencilerinin fizikle akademik olarak ilgilenme imkânı bulduğu okul 16 Eylül’e kadar sürecek.

Boğaziçi Üniversitesi’nin İstanbul Üniversitesi işbirliği ve TÜBİTAK sponsorluğunda gerçekleştirdiği ve Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü’nden Ar. Gör. Saime Gürbüz’ün yürütücülüğünü üstlendiği “Liseliler için Deneysel Yüksek Enerji Fiziği Yaz Okulu (LİDYEF)” 9 Eylül’de başladı.  

Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Erkcan Özcan’ın verdiği “Modern Fizik ve Kozmik Parçacıklar” başlıklı dersle başlayan Liseliler için Deneysel Yüksek Enerji Fiziği Yaz Okulu’nda Türkiye’nin dört bir yanından gelen öğrenciler verilen derslerin yanı sıra Boğaziçi Üniversitesi laboratuvarlarında hocalarıyla beraber deneyler yapma fırsatı da buluyor. 700 başvuru arasından seçilen 24’ü 11. sınıf, 6’sı 12. sınıf öğrencisi 30 öğrenci Şırnak’tan Aydın’a Türkiye’nin farklı yerlerinden gelerek Boğaziçi’nde Prof. Dr. Metin Arık, Prof. Dr. Erkcan Özcan, Prof. Dr. Serkant Çetin olmak üzere alanlarında yetkin isimlerden dersler alıyor; tecrübeli uzmanlarla bire bir iletişim kurma imkânı buluyor.   Seçilen öğrencilerin geldikleri illerin dağılımı ise şöyle sıralanıyor; Adana, Ankara(2), Antalya(2), Aydın, Balıkesir, Bolu, Bursa, Elazığ, Eskişehir, Gaziantep(2), İstanbul(5), İzmir(2), Kayseri, Kocaeli(2), Konya(2),

Manisa, Muğla, Samsun, Şırnak.

Dersler ve deneylerin yanı sıra gezilere de katılan ve üniversite yurtlarında konaklayan öğrenciler Boğaziçi Üniversitesi kampüsünü de tanıma fırsatı buluyorlar. Tüm bunların yanı sıra öğrenciler CERN’de kullanılan veri analiz programı HYPATIA’dan, Raspberry Pi’ye kadar birçok bilgisayar uygulamasını da etkinlikte tanıyor. Akademisyenlerle beraber birçok öğretmenin de bulunduğu etkinliğin düzenleyicileri amaçlarını öğrencileri motive etmek ve gerek etkinlik esnasında gerek etkinlik sonrası için hazırlanan yayınlarla ülkemiz eğitimine katkıda bulunmak olarak açıklıyorlar.

Haber ve fotoğraflar: Kurumsal İletişim Ofisi