‘’Türkiye’nin geleceği katma değeri yüksek üretime ve ileri teknoloji içeren buluşlara bağlı’’

Boğaziçi Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen ve 2010’dan bu yana her yıl Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleştirilen “Üniversitelerde Fikri Mülkiyet Hakları Yönetimi Uluslararası Konferansı’’, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan ve Destek Patent Başkanı Kemal Yamankaradeniz’in açılış konuşmaları ile 4 Ekim tarihinde Boğaziçi Üniversitesi’nde başladı. “Başarı Öyküleri: Üniversitelerin Sahip ve/veya Ortak Oldukları Teknoloji Yatırım Fonları” ‘temasıyla gerçekleştirilen ve 5 Ekim’de sona erecek olan konferansta Amerika, Almanya, İtalya, İngiltere, Hollanda gibi farklı ülkelerden uzmanlar, fikri mülkiyet hakları yönetimi konusunda mevcut stratejilerini, başarı öykülerini ve girişim ekosistemlerine dair bilgileri dinleyicilerle paylaştı. Konferans kapsamında ilk kez verilen ‘’Sertaç Köksaldı Fikri Mülkiyet Hakları Başarı Ödülü’’ ise Önder Erol Ünsal’ın kurucusu olduğu IPR Gezgini’nin oldu.

“Üniversitelerde Fikri Mülkiyet Hakları Yönetimi Uluslararası Konferansı’’nın açılışını gerçekleştiren Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan konuşmasında fikri mülkiyet kavramı hakkında farkındalığın önemine değindi. Özkan, ülke olarak üretimdeki başarıyı kurumsallaştırarak üretimi katma değeri yüksek ürünlere dönüştürmenin gerekliliğini vurguladı.

Destek Patent Başkanı Kemal Yamankaradeniz ise konferansın açılış konuşmasında Türkiye’de fikri haklar ve patent tarihinin 140 yıllık geçmişi olduğunu hatırlatarak patent kültürünün ülke gündeminde yaygınlaşmasında üniversitelerin rolüne değindi. Üniversiteler bünyesindeki Teknoloji Transfer Ofisleri’nin değerli fikirlerin ve beraberinde patentlerin ortaya çıkmasında önemli rol oynağını belirten Yamankaradeniz, bugün gerek dünyada gerekse ülkemizde ekonomik bir daralma yaşandığına; bununla birlikte büyük buluşların genellikle bu tür zor şartlarda ortaya çıktığına işaret etti.

Türkiye’nin geleceğinin katma değeri yüksek ürünlere bağlı olduğunun altını çizen Yamankaradeniz, bu bağlamda üniversitelerdeki buluş sayısının yükselmesi gerektiğini belirtti. Kemal Yamankaradeniz, üniversitelerin ileri teknoloji içeren buluşlara ağırlık vererek bu buluşlarını ticarileştirme yolunda ilerleyebileceklerini kaydetti.

‘’Sertaç Köksaldı Fikri Mülkiyet Hakları Başarı Ödülü’’ IPR Gezgini’ne verildi

Fikri mülkiyet hakları konusunda ülkemizde önemli çalışmalara imza atmış olan Sertaç Köksaldı’nın anısını yaşatmak üzere bu yıl Konferans kapsamında ilk kez verilen ‘’Sertaç Köksaldı Fikri Mülkiyet Hakları Başarı Ödülü’’ ise Önder Erol Ünsal’ın kurucusu olduğu IPR Gezgini bloğu değer bulundu. Ödül töreni 4 Ekim 2018 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

Aralarında Ankara Patent Bürosu Ltd. Şti. , Arçelik A.Ş., Deriş Avukatlık Ortaklığı, Uluslararası Fikri Mülkiyet Hakları Koruma Derneği ( AIPPI TR), Teknoloji ve Lisans Yöneticileri Derneği (LES Türkiye), Koç Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, BUMED Business Angels (BUBA), Patent & Marka Vekilleri Derneği (PEM), Yalçıner Patent Ve Danışmanlık Ltd. Şti.’nin yer aldığı Fikri Mülkiyet Hakları ekosisteminden paydaşlardan oluşan jüri tarafından değerlendirilen projeler arasından sıyrılan IPR Gezgini, fikri haklar alanında 2013 yılı Aralık ayından bu yana kesintisiz olarak yayınını sürdüren bir internet bloğu…

Herkese açık, ücretsiz, kar amacı gütmeyen bir bilgi platformu

Fikri mülkiyet hakları konusundaki uluslararası ve ulusal gelişmeleri, uygulamaları, mahkeme ve ofis kararlarını ve haberleri takipçilerine iletmek amacıyla kurulan bir bilgi aktarım platformu olan IPR Gezgini, amatör bir anlayışla kuruldu. Herkese açık, ücretsiz ve reklam dahil olmak üzere hiçbir ticari kazanç amacı ve geliri bulunmayan IPR Gezgini'nin Eylül 2018 itibarıyla 2200'den fazla takipçisi bulunuyor ve site arşivinde 420 civarı makale ve haber yer alıyor.

‘’Yarış Atlarının İsimlerinin Tescili Koşulları ile Marka Ret Nedenleri Arasındaki Benzerlikler’den ‘’Kötü Niyetle Yapılan Marka Tescil Başvuruları’’na ‘’Irkçı – Ayrımcı Kelimelerden / Sembollerden Oluşan Markalar ve Kamu Düzenine Aykırılık’’ üzerine mahkeme kararlarından marka mevzuatına dair güncel gelişmelere fikri mülkiyet hakları konusunda dünyadan ve ülkemizden haberleri ve gelişmeleri okurlarına duyuran blog, fikri hakların her alanındaki yabancı mahkeme ve ofis kararlarından, önemli haberlerden, makalelerden ve ulusal mevzuata ilişkin değerlendirmelerden oluşuyor.

www.iprgezgini.org adresinden üyelik veya kayıt gerekmeksizin erişilebilinen IPR Gezgini’ni farklı kılan unsurların başında erişimin ücretsiz olması, üyelik gerekmemesi, herhangi bir sponsor, gerçek veya tüzel kişi maddi desteği bulunmaması ve sitenin reklam almaması geliyor. IPR Gezgini, gönüllülük esasında yazı yazan, fikri haklar alanında çalışanlarca hazırlanıyor. IPR Gezgini bloğunun kurucusu ve yazarlarından biri olan Önder Erol Ünsal, ‘’Sertaç Köksaldı Fikri Mülkiyet Hakları Başarı Ödülü’ne değer bulunmaktan duyduğu mutluluğu şöyle ifade etti:

‘’Yıllardan beri süregelen emeğimizin böylesine değerli bir ödüle layık görülmesi ve üstelik bu ödülün ilk sahibi olmamız bizi çok mutlu etti. Ödülün, çok genç yaşta ve zamansız biçimde kaybettiğimiz arkadaşım Sertaç Köksaldı anısına verilmiş olması da, ödülü benim için ayrıca anlamlı kılıyor.

Ünsal ayrıca, bu platforma neden ihtiyaç duyduklarını ve fikri mülkiyet hakları konusunda ülkemizde oluşturmak istedikleri farkındalığı ve hedeflerini şöyle dile getirdi:

IPR Gezgini benzeri fikri mülkiyet bloglarının yurtdışında örnekleri var ve onların sağladığı bilginin güncelliği, sürekli yenilenen içeriğe sahip olmaları ve yazarların yaptıkları işten aldıkları mesleki – entelektüel zevk beni çok etkilemişti. Türkiye’de neden benzeri olmasın düşüncesinden ve yazmaya – araştırmaya yönelik kişisel zevkimden hareket ederek IPR Gezgini’ni kurdum. Seneler içinde geldiğimiz nokta beni çok mutlu ediyor, ancak güncel içerik sağlamayı bıraktığımızda sitenin bir anda söneceğinin de farkındayım. Dolayısıyla, hedefimiz sitenin içeriğini daha da zenginleştirmek, Türk fikri mülkiyet dünyasına daha çok katkı sağlamak ve daha fazla sayıda yazar ve okuyucuyla buluşmak. Sağladığımız katkı uluslararası gelişmelerin Türkiye’de anında takip edilmesini sağlıyor ve yaptıklarımızla fikri mülkiyet dünyamızda farkındalık ve değer yarattığımızı biliyoruz. Sağladığımız katkıyı daha da artırmak başlıca hedefimiz’’.

Haber: Özgür Duygu Durgun / Kurumsal İletişim Ofisi