TÜSİAD Başkanı Bilecik: Dijitalleşme artık ekonominin her alanında

Boğaziçi Üniversitesi’nin 2. Öğretim Yüksek Lisans Programları yeni mezunlarını verdi

Erol Bilecik
Mehmed Özkan
Mehmed Özkan, Vedat Akgiray, Erol Bilecik

Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA Yüksek Lisans Programı’nın 15. Mezuniyet Töreni’ne katılan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, Türkiye ve dünyanın ekonomik panoramasını değerlendirdi ve yeni mezunlara liderlik konusunda önemli tavsiyeler verdi.

Boğaziçi Üniversitesi’nin 2. Öğretim Yüksek Lisans Programları arasında yer alan Executive MBA Yüksek Lisans Programı, Uluslararası İlişkiler - Türkiye Avrupa ve Orta Doğu Programı, İşletme Bilişim Sistemleri İkinci Öğretim Yüksek Lisans Programı, Uluslararası Rekabet ve Ticaret İkinci Öğretim Yüksek Lisans Programı ve Ekonomi ve Finans İkinci Öğretim Yüksek Lisans Programı mezuniyet törenleri 22 Eylül 2017 tarihinde gerçekleştirildi.

Executive MBA Yüksek Lisans Programı Mezuniyet Töreni’ne katılan Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada dünyada ve Türkiye ekonomisinde yaşanan değişim ve dönüşümü değerlendirirken iş dünyasının yeni liderlerine önemli tavsiyelerde bulundu. Ülke ekonomisinin genç liderlerin vizyonuyla kalkınacağını belirten Bilecik, Türkiye’nin dünya ile her zamankinden daha fazla entegre olduğu günümüzde dijitalleşme ve 4. Sanayi Devrimi’nin bilinen tüm kuralları değiştirdiğine dikkat çekti. Yeni liderlik vizyonunun sadece ekonomi alanında aktif aktör olmakla yetinmemesi gerektiğini belirten Bilecik, geleceğin liderlerinin aynı zamanda toplumun sosyal ve kültürel gelişmesine de destek olmaları gerektiğini söyledi.

Bilecik, dünya ekonomisinde ilk defa olumlu gelişmelerden yaşandığından söz etti ve yükselen ekonomilerde büyüme rakamlarının arttığına ve işsizlik oranlarının düştüğüne işaret etti. Türkiye’nin rekabet açısından bugüne dek coğrafi konum ve düşük iş gücü maliyetinden söz etmekle beraber bugün küresel rekabet ortamında artık bu unsurların yeterli olmadığını belirten Bilecik, Türkiye’nin dijital dönüşümü mutlaka gerçekleştirmesi gerektiğine değindi. Bugün iş dünyasında her sektörde iş yapma biçiminin dijital teknolojilerden etkilendiğini ifade eden Bilecik ülkemizde kadın girişimci sayısının artmasının gerekli olduğunu belirtti ve ‘’Bir ülkede kadar çok girişimci olursa o ülke o ölçüde kalkınır ve gelişebilir’’ dedi. Executive MBA Yüksek Lisans Programı’nın yeni mezunlarına yöneticilik konusunda tavsiyelerde de bulunan Bilecik, ‘’Yönetici olmak doğru zamanda doğru karar almaktır. Karar verirken etik değerleri göz önüne almak gerekir. Yöneticilik yaptığınız kurumlarda dijitalleşmeyi önemseyin. Aynı zamanda yönetim şeklinde diyalog ve paylaşım ihtiyaçlarını mutlaka gözetin. Etrafınızda vizyoner insanlar bulundurun. Yerinizi alabilecek insanlar yetiştirin’’ diyerek sözlerini tamamladı.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan da mezunlara yönelik konuşmasında günümüzde tutkulu liderliğin, takım oyununa verilen değerin giderek daha fazla önem kazandığını vurguladı. Özkan, Boğaziçi’nden mezun olan Executive MBA Yüksek Lisans Programı öğrencilerinin bundan böyle birer Boğaziçili yönetici olarak profesyonel yaşamlarında daha fazla sorumluluk üstlendiklerinin altını çizdi.

Executive MBA Programı Direktörü Prof. Dr. Vedat Akgiray ise konuşmasında iktisatçı, teorisyen Keynes’in ‘’Optimism is the highest level of intelligence’’ sözünü hatırlatarak, mezunlara en zor zamanlarda bile iyimserliği elden bırakmamak tavsiyesinde bulundu.

  • Erol Bilecik
  • Mehmed Özkan
  • Mehmed Özkan, Vedat Akgiray, Erol Bilecik