Uluslararası Çelik Köprü Yarışması DE&CO’da 12 takım mücadele etti

Boğaziçi Üniversitesi Yapı Kulübü’nün (BÜYAP) 2007’den beri düzenlediği Uluslararası Çelik Köprü Yarışması DE&CO’da bu yıl 11 üniversiteden 12 takım mücadele etti. Yarışmada köprülerin kurulum süresi, estetiği ile yük taşıma kapasitesi değerlendirildi. Yarışmanın kazananı ise İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi’nden The Optimum ekibi oldu.

Boğaziçi Üniversitesi’nin önde gelen öğrenci organizasyonlarından biri olan Uluslararası Çelik Köprü Yarışması DE&CO, bu yıl 15’inci kez 9-13 Mayıs tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs’te gerçekleşti. Yarışmada Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen beşer kişiden oluşan üniversite takımları yarıştı. Çoğunluğu inşaat ve makine mühendisliği eğitim alan ekip üyeleri, tasarımlarını kendilerinin yaptıkları ve inşa ettikleri 6 metre uzunluğunda köprülerle zorlu yük testlerinde performanslarını sergiledi.

Yarışma sonucunda ilk sırada İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi’nden The Optimum takımı yer aldı. İkinci Romanya Yaş Gheorge Asachi Teknik Üniversitesi’nden Halfmoon olurken, üçüncülüğe Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden Hamsea ekibi yerleşti. Estetik Değerlendirme Ödülü’ne ise Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nden Denge takımı layık görüldü.

“KÖPRÜLER ÜÇ KRİTERDE DEĞERLENDİRİLDİ”

Kurumsal İletişim Ofisi’nin sorularını yanıtlayan Boğaziçi Üniversitesi Yapı Kulübü (BÜYAP) Başkanı ve Makine Mühendisliği İkinci Sınıf Öğrencisi Hasan Tahsin Aydın, her sene geleneksel olarak düzenlenen yarışmanın bu yıl da Türkiye çapında yoğun ilgi ile karşılandığını söyledi:

“Yarışmamıza bu yıl biri Romanya’dan olmak üzere 11 üniversiteden 12 takım katıldı. Eskişehir, Niğde, Kastamonu ve Gaziantep gibi Türkiye’nin birçok ilinden üniversiteler yarışmamızda yer aldı. Köprülerin performanslarını BÜYAP üyesi arkadaşlarımızın yüklediğimiz ağırlıklara değerlendirdik. Bununla birlikte köprülerin kurulum süresi de bizim için önemli bir kriter. Bu sürenin diğerlerine göre daha az olduğu ekipler bir adım öne çıktı. Köprülerin estetik açıdan nasıl göründüğü de değerlendirme kriterlerimiz arasında yer aldı. Bu sene en güzel görünen köprüye estetik ödülü de verildi. Organizasyonumuz sponsorlarımızın da desteğiyle sorunsuz bir şekilde tamamlandı.”

Yarışmaya katılan üniversite takımları ise Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen yarışmadan dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdi. Organizasyonu beğendiklerini ifade eden takım kaptanları zorlu testlerden başarıyla çıkmak için ekiplerinin yoğun şekilde çalıştığını söyledi.

Yarışmada köprülerin kurulum süresi, estetiği ile yapılara BÜYAP ekipleri tarafından yüklenen yaklaşık 1.500 kilogram ağırlığa karşı dayanıklılıkları değerlendirdi. Bu üç kriterde en iyi puanı olan takım birinciliğe yerleşti. Bu yıl ayrıca estetik açıdan en iyi köprüye de özel bir ödül verildi.

BÜYAP ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.