UN SDSN 2020 Faaliyet Raporu’nda Boğaziçi vurgusu

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı’nın (UN SDSN) 2020 Ağ Faaliyet Raporu yayımlandı. SDSN’nin genel faaliyetleri ile SDSN tüm ulusal ve bölgesel ağlarının Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na yönelik attıkları adımları tanıtan raporda, Boğaziçi Üniversitesi himayesinde 2014 yılında oluşturulan SDSN Türkiye’nin 2019-2020 faaliyetlerine de yer verildi. Raporda Boğaziçi Üniversitesi’nin eğitim ve öğretimde yenilikçi ve yaratıcı yaklaşımlar benimseyerek geleceği şekillendirmeye katkı sağladığı vurgulandı. Ayrıca SDSN Türkiye’nin, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın 11. maddesi olan “Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar” ile 13. maddesini oluşturan “İklim Eylemi” konusunda ciddi başarı kaydettiği ifade edildi. Raporda “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın” 1, 2, 3 ve 4. maddelerini gerçekleştirme yolunda SDSN Türkiye’nin önemli adımlar attığı da açıklandı.

 

Dünyanın çeşitli ülkelerinden üniversitelerin, araştırma merkezlerinin, düşünce kuruluşlarının, sivil toplum örgütlerinin ve iş dünyasının bir araya gelerek oluşturduğu bir çözüm geliştirme ağı ve Birleşmiş Milletler inisiyatifi olan Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı (UN SDSN), sürdürülebilir kalkınmaya yönelik problem çözümlerini hayata geçirmeyi hedefliyor. UN SDSN’in küresel hedeflerine uyumlu olarak 2014 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nin himayesinde oluşturulan SDSN’nin Türkiye ağı ise Türkiye’de sürdürülebilir kalkınma amaçlarının gerçekleştirmesine yönelik çözümlerin üretilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. SDSN Türkiye’nin etkinlik ve projelerinin önemli bir bölümü Boğaziçi Üniversitesi çatısı altında gerçekleştiriliyor.

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı’nın (UN SDSN) 2020 Ağ Faaliyet Raporu’nda dünyadaki acil sorunları ortaya çıkaran ve bu sorunların çözümüne katkı sunan ulusal ve bölgesel ağlar tanıtıldı. Eylül 2015’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda tüm üye ülkelerin kabulü ile belirlenen 17 Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na göre SDSN’nin ulusal ve bölge ağlarının attıkları adımlar belirtildi. Raporun SDSN Türkiye sayfasında Boğaziçi Üniversitesi’ne dair bilgiler verilerek Boğaziçi Üniversitesi’nin 1863 yılında Amerika Birleşik Devletleri dışında kurulan ilk Amerikan üniversitesi olduğu, bugün ise Türkiye’nin önde gelen yüksek öğrenim kurumlarından olduğu belirtildi. Ayrıca Boğaziçi Üniversitesi’nin, eğitimde ve öğretim yöntemlerinde yenilikçi ve yaratıcı yaklaşımlar benimseyerek geleceği şekillendirmeye katkı sağladığı; bilim kültürünü, araştırmayı, yaratıcılığı ve yeniliği güçlendiren vizyonuyla dünyanın önde gelen araştırma üniversitelerinden biri olma yolunda ilerlediği bildirildi.  

SDSN Türkiye’nin tanıtıldığı raporda ayrıca Boğaziçi Üniversitesi Rektörü ve SDSN Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmed Özkan’ın katıldığı; “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları 2019 Endeks ve Göstergeler Raporu Lansmanı”na yer verildi. 1 Kasım 2019'da Boğaziçi Üniversitesi ev sahipliğinde Albert Long Hall’de düzenlenen lansman, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı (UN SDSN) Global Direktörü Prof. Dr. Jeffrey D. Sachs’ın katılımıyla gerçekleştirilmişti. Sachs, Türkiye’nin iklim değişikliği ile mücadele, cinsiyet eşitsizliği ile mücadele ve eğitim alanlarında hızlı aksiyon alması gerektiğine dikkat çekmişti. Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan’ın açılış konuşmasını yaptığı toplantının ardından “Türkiye’nin Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Performansı” başlıklı bir panel düzenlenmişti. 

UN SDSN 2020 Faaliyet Raporu’nda, Türkiye ayağında gerçekleşen çeşitli faaliyetlere değinilerek SDSN Türkiye’nin “Sürdürülebilir Şehirler ve İklim Değişikliği” başlıklı yeni bir eğitim programı oluşturduğu ve “Great Taste Zero Waste” başlıklı etkinlik ile gıda ve gastronomi üzerine Danimarka Büyükelçiliği ile ortak çalışmalar gerçekleştirdiği hatırlatıldı. Son olarak SDSN Türkiye’nin, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları için Avrupalı üniversite öğrencileri arasında dijital ve sosyal yenilikleri ele almayı teşvik edecek bir Erasmus+ projesi başvurusu yaptığı kaydedildi.    

Detaylı bilgi: http://unsdsn.boun.edu.tr/