‘’’Üniversite eğitimi kişinin hayat yolculuğunu belirleyen bir kavşaktır’’

Boğaziçi Üniversitesi’nin tanıtım dönemi kapsamında, 01-09 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen Tercih Günleri’ne özel seminerlerin ilk konuğu Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan oldu. ‘’Üniversite Eğitimi Bir Son Mu Başlangıç Mı?’’ başlıklı seminerde Prof. Dr. Mehmed Özkan, yaşamlarının en önemli kararlarından birini almak üzere olan üniversite tercihi yapacak adaylara önemli tavsiyelerde bulunurken akademik kadrosu, öğrencileri, mezunları ile bir bütün olarak Boğaziçi Üniversitesi hakkında adaylar tarafından merak edilen konulara dair de bilgiler verdi.

Boğaziçi Üniversitesi’nde ‘’Yarından Sonrası İçin’’ temasıyla düzenlenen Tanıtım Günleri kapsamında, alanında başarılı Boğaziçili mezunların katılımıyla düzenlenen seminerlerin ilki 2 Ağustos’ta Boğaziçi Üniversitesi Rektörü ve aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi Elektrik - Elektronik Mühendisliği mezunu Prof. Dr. Mehmed Özkan’ı konuk etti. Rektör Prof. Dr. Mehmed Özkan, moderatörlüğünü Boğaziçi Üniversitesi Kurumsal İletişim Direktörü, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler mezunu Metin Göksel ile Boğaziçi Üniversitesi Lise Tanıtım Koordinatörü Öğr. Gör. Sevgi Kesim’in üstlendikleri ‘’Üniversite Eğitimi Bir Son Mu Başlangıç Mı?’’ başlıklı seminerde Boğaziçi Üniversitesi hakkında adayların en çok merak ettikleri soruları yanıtlarken bu sene yaklaşık iki milyon adayı yakından ilgilendiren üniversite tercihi konusunda adaylara ışık tutan bilgiler verdi.

Prof. Dr. Mehmed Özkan, üniversite adaylarının hayatlarının en önemli dönemecinden birinde olduklarını belirterek adaylara seçecekleri alan ve üniversite konusunda doğru ve bilinçli tercih yapmaları konusunda önemli ipuçları gösterdi.

Yol haritasının bütününü görebilmek

Üniversite eğitiminin, kişinin hayatındaki önemli yolculuklardan biri olduğunu ifade eden Prof. Dr. Özkan, ‘’Bu yolculukta üniversite önemli bir istasyondur, gençlerin bundan sonraki hayat yolculuğunu kolaylaştıracak ve zenginleştirecek bu istasyonu seçerken kişinin hedeflerini iyi belirlemesi, bu hedeflere ulaşma kararlığını sürdürebilmesi önem taşımaktadır.

Üniversite bu açıdan bir son ya da başlangıç değil, daha çok bir kavşaktır. Bundan sonra gireceğiniz yollara etkisi olacak önemli bir kavşak… Boğaziçi Üniversitesi olarak biz, öğrencilerimizi bu kavşakta donanım, gelecek planlaması ve nitelikli rehberlik anlamında her zaman destekliyoruz. Çok sesliliğe ve çeşitliliğe ortam sunmuş bir üniversite olmak haritanın bütünün görebilmek adına önemli bir faktör. Bizler de öğrencilerimizin bu yolculukta seçeceği yol haritasında, haritanın bütününü görebilmeleri adına tüm kaynaklarımızı ortaya koyuyoruz’’ diye konuştu.

Adayların ileride seçecekleri alana dair en iyi uzmanlaşmanın hangi üniversitede olduğunu araştırmalarını tavsiye eden Prof. Dr. Özkan, adayların seçtikleri alanı değiştirmek istemeleri halinde bu konuda esneklik ve kolaylık sağlayan, disiplinlerarası yaklaşımıyla öne çıkan üniversiteleri tercih etmeleri gerektiğinin altını çizdi.

Üniversitede bilginin temeli güçlü olmalı

155 yıllık geçmişi ve kültürüyle Boğaziçi Üniversitesi’nin mevcut gücünün en önemli kaynağının bilgi olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Özkan, ‘’Üniversitenin bilginin temelinde ne kadar güçlü olduğu en önemli sorulardan biridir. Boğaziçi’nde biz öğrencilerimize önlerindeki yol haritasını nasıl okuyabileceklerini göstermeye çalışıyoruz. Temel bilimler, mühendislik, sosyal bilimler, idari bilimler başta olmak üzere diğer tüm alanlarda öğrencilerimizi beslemekle kalmıyor; farklı alanlara geçişkenliği sürekli teşvik ediyoruz. Dünya genelinde yaklaşık 500 üniversite ile olan akademik işbirliklerimiz, yaklaşık her sene 1.400 kadar öğrencimize yurtdışındaki üniversitelerde akademik deneyim kazanma olanağı ile uluslararası ve disiplinlerarası etkileşime açık programlar sunuyoruz’’ dedi.

Boğaziçi bilimin ve sanayinin merkezinde yer alıyor

Konuşmasında Boğaziçi Üniversitesi’nin ‘’Araştırma üniversitesi’’ olarak dünya sıralamalarında öne çıkan konumuna değinen Prof. Dr. Özkan, Boğaziçi Üniversitesi’nde bilgiyi öğretirken aynı zamanda bilgiyi üretmenin önem kazandığını ve bu çerçevede araştırma, girişimcilik, sanayi işbirlikleriyle Üniversite’nin bilimin temelinde yer aldığını vurgulayarak şöyle devam etti:

 ‘’Boğaziçi Üniversitesi bilimin temelinde olan bir üniversite. Bu açıdan bilginin transferinde başarılı olmak istiyorsak bilimsel gücümüzü daha da güçlendirmemiz gerekiyor. Kısa süre içinde açılması planlanan Dudullu Organize Sanayi Bölgesi’ndeki yeni Teknoparkımız, Borsa İstanbul işbirliğimizle kurulan Finans Teknopark, tematik olarak uzmanlaşmış yeni teknoparklar için süren yatırımlarımız, Türkiye’de üniversitelerde geliştirilen teknolojilerin ticarileşmesini sağlayacak, üniversiteye ait özel statüde kurulan ilk Teknoloji Transfer Ofisi anonim şirketimiz, girişimcilik için desteklerimiz ve kuluçka merkezimizle araştırma altyapımızı sürekli geliştiriyoruz’’.

Boğaziçi Üniversitesi’nin en güçlü yanlarının başında akademik kadrosunun geldiğini vurgulayan Mehmed Özkan, öğrenci sayısının yıllar içerisinde artışıyla birlikte Boğaziçi’ne katılan yeni ve parlak öğretim üyeleriyle akademik kadronunda güçlenerek büyüdüğünü aktardı. Özkan, Boğaziçi’nin farklılıklarından biri olarak hiyerarşi temelli olmayan, aksine bireye verilen değer üzerine kurulmuş olan öğrenci- hoca ilişkisi üzerinde de durdu.

Mezunlarımız en önemli değerlerimizin başında geliyor

Boğaziçi kültürünün sadece derslerden ve akademik hayattan değil, ders dışı etkinliklerden, kulüp faaliyetlerinden, üniversite hayatında öne çıkan birarada yaşama kültüründen beslenerek oluştuğunu ifade eden Rektör Mehmed Özkan, Boğaziçi kültürünün içinde mezunların en önemli değerlerinden biri olduğunun altını çizdi ve şöyle devam etti:,

 ‘’Bu kültürün üniversite sonrasında, mezunlarımızın dünyaya açıldığında da sürdüğünü görüyoruz. Bugün bir Boğaziçi mezunu dünyanın her yerinde özgüveni yüksek, bilgisi yüksek bir birey olarak başarılarını sürdürmeye devam ediyor. Hatta daha mezun olmadan öğrencilerimize yurtdışı deneyimi kazandırıyoruz. Yüksek lisans ve doktora mezunlarımız dünyanın en önemli üniversitelerine davet ediliyorlar. İş hayatındaki mezunlarımız ile bağımız hiç bir zaman kopmuyor. Çoğu mezununuz yurtdışından ülkemize dönüp ülkemizin gelişmesine önemli katkılar yapıyor. Bugün ülkemizdeki önde gelen şirket ve kurumların üst düzey yöneticilerinin ağırlıklı bölümü Boğaziçi mezunlarından oluşuyor. Üniversitenin sanayiye kazandırdığı en büyük değer olan mezunlarımızın ayrıca girişimcilik alanında da önemli adımlar attıklarını görüyoruz’’.

Tanıtım Günleri kapsamındaki seminerler 03 Ağustos Cuma günü, İnveon Kurucusu ve CEO’su, BU Bilgisayar Mühendisliği Mezunu Yomi Kastro’nun konuşmacı olduğu ‘’Girişimcilik ve Üniversite Eğitimi’’ programıyla devam etti. Tanıtım Günleri’nin son semineri ise 06 Ağustos Pazartesi günü, Farplas A.Ş. İnovasyon Direktörü, Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunu İffet İyigün Meydanlı ve Progin Bilişim Kurucu Ortak, Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği mezunu İsmail Cem Atalay’ın konuşmacı olacağı ‘’Endüstri 4.0 Çalışma Hayatını Nasıl Şekillendirecek’’ semineri olacak.

Haber: Kurumsal İletişim Ofisi

Fotoğraflar: Kenan Özcan