“Üniversiteyi Tanıma Günleri” binlerce öğrenciye ulaştı

Korona virüs önlemleri nedeniyle bu yıl tamamen çevrim içi gerçekleşen “Üniversiteyi Tanıma Günleri” bir yandan öğrencileri A’dan Z’ye üniversite hayatı hakkında bilgilendirirken bir yandan da öğrencilerin Sanal Fuar ile Boğaziçi’nin sosyal ve kültürel olanaklarıyla tanışmalarına imkân tanıdı. 19-22 Ekim günleri arasında düzenlenen “BU101: Üniversiteyi Tanıma Dersleri” katılan 2000’in üzerinde öğrenci tarafından toplamda 15 bin üzerinde izlenme sayısına ulaşırken, “BU101: Kulüp Buluşmaları” kapsamında gerçekleşen sunumlar ise toplamda 9 binin üzerinde izlendi.

Yeni öğrencilerine çevrim içi olanaklarla merhaba diyen Boğaziçi Üniversitesi’nin “2020 Üniversiteyi Tanıma Günleri”, binlerce yeni Boğaziçiliye ulaştı. Boğaziçi’nde akademik yaşam, hazırlık eğitimi, birlikte yaşama kültürü, kampüsteki kültür ve sanat etkinlikleri, çevre ve iklim farkındalığı, bağımlılık, zamanı etkili kullanma yolları, sürdürülebilir kampüs uygulamaları gibi pek çok konunun Boğaziçi Üniversitesi’nden akademisyen, mezun ve alanında uzman kişilerce anlatıldığı “BU101: Üniversiteyi Tanıma Dersleri” toplamda 15126 defa izlendi.

En çok izlenen “Üniversiteyi Tanıma Dersleri” ise “Derse girmeden AA Alınır mı?: BÜ’de Akademik Yaşam,” “Üniversitede Hayatta Kalmanın Yolları,” “BÜ’de İlk Ders: Hazırlık Eğitimi,” “Geleceğin Mezunları olarak BÜ Öğrencileri,” “Üniversitede Birlikte Yaşama Kültürü ve Etik Değerler,” “Sanat Uzun Okul Kısa: BÜ’de Kültür ve Sanat,” “Evde nasıl öğreniriz? Uzaktan Eğitimin İmkânları,” “Boğaziçili Olmak,” “Girişimcilik Kurumsal Hayat,” “Dijital Çağda Güvende Kalmak,” “Evde İyi Olmak,” Siber Güvenlik,” “Online Boğaziçi: BÜ’de Teknoloji Kullanımı ve Erişimi,” “BÜ öğrencisi zamanı nasıl kullanır?” ve “Uzaktan Kütüphaneyi Nasıl Kullanabilirim?”  başlıklı dersler oldu.

Yeni Boğaziçililer ve öğrenci kulüpleri arasındaki mesafe “Sanal Fuar” ile ortadan kalktı

“Üniversiteyi Tanıma Dersleri”nin yanı sıra 20-22 Ekim günleri boyunca açık kalan “Sanal Fuar” aracılığıyla yeni öğrenciler ilgi duydukları öğrenci kulüpleri hakkında bilgi alma ve kulüp üyeleriyle tanışma fırsatı yakaladılar. Öğrenci kulüpleri bir yandan belirli gün ve saatlerde Zoom üzerinden kulüplerini tanıtan sunumlar verirken bir yandan da Sanal Fuar’daki stantları aracılığıyla yeni öğrencilere ulaştılar. Stantlarda kulüpleri tanıtan kitapçık ve video gibi içeriklere ulaşabilen öğrenciler, stanttaki mesaj ya da görüntülü konuşma gibi seçenekleri kullanarak da kulüp üyelerine canlı olarak bağlanıp istedikleri konuda bilgi alabildiler.

Zoom üzerinden verilen sunumları en çok izlenen öğrenci kulüpleri ve toplulukları arasında Bilişim Kulübü, Fotoğrafçılık Kulübü, Gastronomi ve Degüstasyon Kulübü, Güzel Sanatlar Kulübü, İşletme ve Ekonomi Kulübü, Müzik Kulübü, Radyo Boğaziçi, Sinema Kulübü ve Yapı Kulübü yer aldı. “BU101: Kulüp Buluşmaları” adıyla gerçekleşen bu sunumlar toplamda 9524 defa izlenirken, Sanal Fuar ise 4014 öğrenci tarafından toplamda 16488 defa ziyaret edildi.

Sanal Fuar'da ayrıca ALH Klasik Müzik Konserleri, BÜREM & BÜSOD, Burs Ofisi, Cinsel Tacizi Önleme Komisyonu, Kariyer Merkezi, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı, Mithat Alam Film Merkezi, Uluslararası İlişkiler Ofisi, Mediko Sosyal Merkezi, BU+ Kültür Sanat Etkinlikleri, GETEM, ÖTK ve Öğrenci İşleri birimlerinin de stantları yer aldı.

“Üniversiteyi Tanıma Günleri” programının son gününde ise Mezun Dernekleri geleceğin mezunlarıyla şimdiden tanışmak için buluşmalar düzenledi. Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BÜMED), Boğaziçi Üniversiteliler Derneği (BURA), Boğaziçi Üniversitesi Mezunu İş İnsanları Derneği (BRM) ve Boğaziçi Yöneticiler Vakfı’nın (BYV) yine Zoom aracılığıyla gerçekleştirdiği buluşmalara ise 600’ün üzerinde katılım oldu.