Uzaktan da olsa Boğaziçi’ne merhaba!

Her yıl renkli etkinliklerle yeni öğrencilerini karşılayan Boğaziçi Üniversitesi, koronavirüs önlemleri nedeniyle bu yıl tamamen çevrim içi bir oryantasyon programı hazırladı. Yeni Boğaziçililer, 19-22 Ekim 2020 tarihleri arasında Zoom platformunda gerçekleşecek “BU 101: Üniversiteyi Tanıma Dersleri”yle İngilizce Hazırlık Okulu’ndan birlikte yaşama kültürüne, sosyal medya ve teknoloji kullanımından yeşil kampüs uygulamalarına kadar üniversite hayatına dair pek çok konuda bilgi sahibi olabilecekler. Ayrıca, Üniversiteyi Tanıma Günleri'nin vazgeçilmezi olan öğrenci kulüpleriyle de kulüplerin çevrim içi stantlarının yer alacağı sanal fuar aracılığıyla tanışabilecekler.
Kenan Özcan

Salgın önlemleri nedeniyle Güz Dönemi derslerinin büyük oranda çevrim içi yürütülmesi kararı alınmış olsa da Boğaziçi Üniversitesi yeni öğrencilerini karşılamayı unutmadı. Tümüyle online yürütülecek “BÜ 101: Üniversiteyi Tanıma Dersleri” ve öğrenci kulüpleri ve idari birimlerin stantlarının yer alacağı “Sanal Fuar”dan oluşan Üniversiteyi Tanıma Günleri 19-22 Ekim 2020 tarihleri arasında düzenlenecek.

Boğaziçi Üniversitesi’nden akademisyenler, mezunlar ve çeşitli birimlerde çalışanlar tarafından verilecek “BÜ 101: Üniversiteyi Tanıma Dersleri”nde her yıl verilen “Derse Girmeden AA Alınır mı?: BÜ’de Akademik Yaşam,” “Yalnız Değilsiniz: BÜ’de Psikolojik Danışma ve Destek,” “BÜ’de İlk Ders: Hazırlık Eğitimi” ve “Geleceğin Mezunları Olarak BÜ Öğrencileri” gibi derslerin yanı sıra bu döneme özgü zorluklara yönelik şu başlıklar da eklendi: “Evde Nasıl Öğreniriz? Uzaktan Eğitimin İmkânları,” “Evde İyi Olmak,” ve “Evde Fit Kalmanın Yolları”

Ayrıca teyit.org iş birliğiyle düzenlenen “Yanlış bilgi sorunu: WhatsApp’ınıza gelen ‘İletildi’ bilgisinden hiç şüphelendiniz mi?” ve “Dijital Çağda Güvende Kalmak” dersleriyle öğrenciler sosyal medya kullanımı ve dijital güvenlik hakkında bilinçlenebilecek.

20-22 Ekim tarihleri arasında erişime açık olacak “Sanal Fuar” ise öğrencilere kulüplerle tanışma ve kulüp yetkilileriyle görüntülü ya da yazılı konuşma fırsatı verecek. Öğrenci Temsilciliği Kurulu, Sanat ve Kültür Etkinlikleri Komisyonu ve Öğrenci İşleri gibi birimlerin de yer alacağı sanal stantlar yoluyla öğrenciler, kampüse gelemeseler de üniversitenin sosyal hayatına dair merak ettiklerini öğrenebilecekler.