Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürlüğü'ne Aysun Balkan getirildi

Hazırlık, İleri İngilizce ve Modern Diller Birimi olmak üzere üç ayrı birimden oluşan Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nun (YADYOK) yeni müdürü Aysun Balkan oldu. 2011 yılından bu yana YADYOK bünyesinde öğretim görevlisi olarak çalışmış olan ve 2013-2014 yıllarında YADYOK Müdür Yardımcılığı görevinde bulunan Aysun Balkan, Nisan 2021 itibariyle yeni görevine başladı.
Kenan Özcan

Lisans derecesini 2003 yılında Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümünde tamamlayan Aysun Balkan, 2002 yılında SUNY Binghamton Üniversitesi’nde öğrenci değişim programı kapsamında dilbilim eğitimi gördü. 2006 yılında Ohio Üniversitesi’nden Uygulamalı Dilbilim/TESOL alanında yüksek lisans derecesini aldı. Ardından, Georgetown Üniversitesi'nde Uygulamalı Dilbilim alanında “ikinci dil öğrenimi” üzerine uzmanlaşarak ikinci yüksek lisans derecesini almaya hak kazandı. Yüksek lisans eğitimi süresince araştırma görevlisi olarak dilbilim dersleri veren Balkan, aynı zamanda Prof. Jeff Connor-Linton başkanlığında Denver, Colorado'da gerçekleşen 2009 American Association for Applied Linguistics (AAAL) Yıllık Konferansı'nı organize etti.

2006-2007 yılları arasında Maryland eyaletinde özel bir dil merkezinde İş İngilizcesi ve başkent Washington D.C.'de Carlos Rosario Public Charter School'da İleri İngilizce dersleri veren Aysun Balkan, Amerikan Ziraat Bakanlığı bünyesindeki Graduate School'da ve Maryland'deki Dictyon Language Services'de de üst düzey Amerikan bürokratlara Türkçe dersleri verdi.

Aysun Balkan, 2009 yılında T.C. Washington Büyükelçiliği Basın Ataşeliği'nde Yönetici Asistanı ve ardından 2010-2011 yıllarında İstanbul'da, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun (DEİK) Amerika Bölge Koordinatörlüğü'nde Yardımcı Koordinatör olarak çalışmıştır. Türk-Amerikan (TAİK), Türk-Kanada, Türk-Meksika ve Türk-Brezilya İş Konseylerinin koordinasyonu ve Türk/Yabancı Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Bakanlık ve Büyükelçilik düzeyinde iş zirveleri düzenlemiştir. Koordine ettiği önemli etkinlikler arasında 2010 yılında Toronto’da düzenlediği 8. Türk-Kanada/Kanada-Türk İş Konseyi Yıllık Konferansı ve Washington, D.C.’deki 29. Türk-Amerikan/Amerikan-Türk İş Konseyi Yıllık Konferansı bulunuyor.

2011 yılından bu yana YADYOK bünyesinde öğretim görevlisi olarak çalışmış olan ve 2013-2014 yıllarında YADYOK Müdür Yardımcılığı görevinde bulunan Aysun Balkan, Nisan 2021 itibariyle YADYOK Müdürü olarak yeni görevine başladı.