Yapay zekâ ile yönetilen hisse senedi fonunda Boğaziçi imzası

Boğaziçi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi’nde faaliyet gösteren FİNRİX adlı şirketin geliştirdiği endeks hesaplama metodolojisiyle yapay zekâ tarafından yönetilen yeni nesil bir hisse fonu ...

Boğaziçi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi, Türkiye’nin önde gelen portföy şirketlerinden Ata Portföy ile birlikte yapay zekâ ile yönetilen hisse senedi fonunu hayata geçirdi. Yapay zekâ öğrenme süreçlerini kullanarak hisse ağırlıklarına karar veren bir “akıllı endeks” fonu olan Ata Analiz Fonu ile BIST-50 endeksine dahil 50 şirket hissesinin ağırlıkları farklılaştırılarak daha akıllı bir endeks oluşturulması hedefleniyor. Fon, en az %95 oranında hisse senedine yatırım yaparak “hisse yoğun fon” kategorisine giriyor ve böylece vergiden muaf oluyor.

Söz konusu proje, Boğaziçi Üniversitesi 2016 İşletme Bölümü mezunu ve Boğaziçi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi tarafından periyodik olarak sağlanan veri transferini gerçekleştiren FİNRİX şirketinin genel müdürü ve kurucu ortağı olan Nuri Sayraç ‘ın katkılarıyla hayata geçirildi. Sayraç, Boğaziçi Üniversitesi'ndeki öğrenciliği sırasında geliştirdiği ve akademik literatürde akıllı (smart) beta olarak adlandırılan endeks hesaplama metodolojisini baz alan modeli ile uzun vadede en yüksek mutlak ve rölatif getiri performansına sahip olmayı hedefliyor.

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü öğretim üyesi ve Finans Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Ali Coşkun,  söz konusu projede hem geçmiş verilerin analiz edilerek hem de başka portföy yönetim şirketleri ile işbirliği halinde gerçek verilerin kullanılarak modelinin gerçekten de BİST indekslerinden daha iyi performans gösterdiğini pratik olarak kanıtladığını ve yatırımcısına avantaj sağlayacak önemli bir başarı yakalamış olduğunu belirtti.

Bu işbirliğinin aynı zamanda TTO'nun düzenlemekte olduğu İşteBU Yenilikçi Girişimci Proje Yarışması'ndan gelen bir başarı hikâyesi olduğunu vurgulayan Ali Coşkun,  FİNRİX şirketinin 2016 yılında Absolute Invest adıyla bu yarışmada finalist olduğunu anımsattı. Coşkun, "Bu kurulan fon ve yapılan işbirliği esas itibari ile, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin, mezunlarının, öğretim elemanlarının, üniversitenin mensuplarına sağladığı AR-GE avantajlarının elbirliği ile ortaya koyduğu bir başarı hikayesi. Teknopark ve TTO katkıları göz önünde bulundurulduğunda bu tür fin-tech start-up'ların hayat bulabildiği çok önemli bir ekosistem oluşturulduğunu düşünüyoruz." diye ekledi.

Ata Portföy Genel Müdürü Mehmet Gerz ise, Boğaziçi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi işbirliği ile hayata geçirilen yeni sistem için “Hisse senedi fonlarında aktif yönetimde dokuz yıldır gösterdiğimiz liderliği, akıllı endeks fonu alanında da göstermek istiyoruz. Mezunu olduğum Boğaziçi Üniversitesi ile işbirliği yapmak da benim için ayrı bir gurur vesilesi” dedi.