Yatırımcılar, akademisyenler ve sektör temsilcileri ‘’Fikri Mülkiyet’’i tartışıyor

5. Uluslararası Fikri Mülkiyet Konferansı 15-16 Ekim’de Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleştiriliyor

Boğaziçi Üniversitesi'nin ev sahipliğinde bu yıl beşincisi düzenlenen ‘’Uluslararası Üniversitelerde Fikri Mülkiyet Yönetimi Konferansı / IP Conference 2015’’ 15 Ekim tarihinde başladı.

Türk Patent Enstitüsü, Boğaziçi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi, Avrupa Patent Ofisi (EPO) ve bir Birleşmiş Milletler örgütü olan Dünya Fikri Mülkiyet Organizasyonu (WIPO) ortaklığıyla düzenlenen konferans bu sene yatırımcı açısından fikri mülkiyetin önemi ve üniversite-yatırımcı ilişkilerine odaklanıyor.

Dört gün boyunca sürecek konferans, aralarında TÜBİTAK, TÜSİAD, YÖK, KOSGEB ve Borsa İstanbul'un da bulunduğu akademi, özel sektör ve devletin önde gelen kurumlarının desteğiyle gerçekleşiyor.

Konferansın açılışını yapan Boğaziçi Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Lale Akarun konuşmasında IP Conference kapsamında 2011 yılında 'Üniversitede fikri mülkiyet hakkı nedir?' sorusuyla başlandığını hatırlattı.

Akarun, her geçen yıl fikri mülkiyetin gelişimine katkı sağlayacak şekilde üniversitelerde bu konudaki müfredatın oluşturulması, Teknoloji Transfer Ofisleri'nin (TTO) kurulması, dünya genelindeki üniversite-sanayi işbirliği modellerinin incelenmesi konularının ele alındığını belirterek bu sene özellikle yatırımcı açısından fikri mülkiyetin önemi ve üniversite-yatırımcı ilişkileri üzerine konuşma ve eğitimler gerçekleştirileceğini belirtti.

Boğaziçi Üniversitesi olarak diğer üniversitelerle fikri mülkiyet esaslı yenilikleri teşvik konusunda işbirliklerine önem verdiklerini belirten Akarun, bu doğrultuda çok kısa bir süre önce,Türkiye’de geliştirilen teknolojilerin desteklenmesi ve ticarileştirilmesi amacıyla Boğaziçi Üniversitesi'nin liderliğinde ACT Teknoloji Transferi Hızlandırıcı Fonu'nun kurulduğunu hatırlattı. Bu konuda yasal düzenlemelere ihtiyaç olduğunu vurgulayan Akarun, 'Fikri mülkiyet hakları hakkında meclise sunulan tasarının yeni yasama döneminde onaylanması önceliğimizdir’’ dedi.

2023’te AR-GE atağı hedefleniyor

Prof. Akarun'un ardından kürsüye çıkan TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkan Vekili Mehmet Aslan fikri mülkiyetin ticarileştirilmesi için destek mekanizmaları hakkında bilgi verdi TÜBİTAK'ın bu konuda üstlendiği görevin çok kritik olduğunun altını çizen Aslan, 'Türkiye'nin 2023 yılı itibariyle gayri safi yurtiçi hasılasının %3'ünün AR-GE faaliyetlerine aktarılması ve AR-GE alanında üç yüz bin araştırmacının istihdam edilmesi amaçlanmakta. Bunun üçte biri devlet, geri kalanı ise özel sektör çerçevesinde gerçekleştirilecek, dolayısıyla araştırma bağlamında TÜBİTAK çatısı altında oluşturulan programlar ve dağıtılan fonlar bu amaçlara ulaşmada katkı sağlayacaktır’’ diyerek görüşlerini aktardı.

IP Conference 2015, 15- 16 Ekim tarihlerinde düzenlenecek panellerin ardından 17 – 18 Ekim tarihlerinde yapılacak atölyelerle devam edecek.

Ayrıntılı bilgi için konferansın web sitesi ziyaret edilebilir: http://www.ipconference.boun.edu.tr/ipconference-2015/