Yeni Boğaziçililerin üniversiteye ilk adım heyecanı!

16 Eylül’de Kilyos Sarıtepe Kampüsü’nde başlayan Boğaziçi Üniversitesi “Üniversiteyi Tanıma Günleri, Sarıtepe ve Güney Kampüs’e yayılan ders ve etkinlik programıyla 19 Eylül’de sona erdi. Oryantasyon programında üniversiteye yeni katılan öğrenciler Boğaziçi’nde akademik yaşamdan kampüs yaşamına, yurtlardan zamanı etkin kullanmaya merak edilen pek çok konu hakkında bilgilenme imkânı elde ettiler. Öğrenciler ayrıca Boğaziçi’nin öğrenci kulüplerinin sunduğu renkli etkinliklerde üniversitenin canlı sosyal yaşamını deneyimleyerek üniversite hakkında temel fikirlere sahip oldular.
Kenan Özcan

2019-2020 akademik yılında Boğaziçi Üniversitesi’ni kazanan öğrenciler yeni yaşamlarına başlarken, “Üniversiteyi Tanıma Günleri” ile üniversite hayatı hakkında pek çok konuda bilgi aldılar. BOUN 101 derslerine katılan 2019 girişli öğrenciler, Boğaziçi’nin akademik ve kültürel değerleriyle tanışarak dört gün boyunca renkli bir oryantasyon deneyimlediler.

Kilyos Sarıtepe Kampüsü’ndeki Necmettin Tanyolaç Salonu’nda “Derse Girmeden AA Alınır mı? BÜ’de Akademik Yaşam” başlıklı ilk BOUN 101 dersi, Boğaziçi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Naz Zeynep Atay Gök tarafından gerçekleştirildi. Prof. Atay, derse girmeden AA alınamayacağını belirterek hazırlık eğitimi sırasında dersleri takip etmenin önemine dikkat çekti. Üniversitenin burs olanaklarından, hazırlık eğitimine, ders seçimlerinden, kayıt sistemine girişe kadar akademik yaşamın her evresi hakkında bilgiler veren Prof. Atay, son olarak ilk kez bu sene başlatılan ve yeni girişli öğrencilere uygulanacak 10 dakikalık bir anket çalışmasıyla üniversitenin hizmetlerinin daha ileri götürülmesinin amaçlandığını kaydetti.

Boğaziçi Üniversitesi Öğrenci İşleri Dekanı Doç. Dr. Zeynep UysalKampüste Hayatta Kalmanın Yolları: 7/24 Kampüs Yaşamı” başlıklı derste Boğaziçi Üniversitesi’nin en önemli özelliklerinden birisinin iyi bir akademik eğitim vermek olduğunun aynı zamanda Boğaziçi’nde akademik başarılara destek olacak sosyal, kültürel, sportif yaşamın teşvik edildiğinin altını çizdi. Uysal, oryantasyon programının üniversite kurallarını anlatmak için hazırlanmadığını, yeni gelen öğrencilerin bundan sonraki 4-5 yılı nasıl daha verimli geçirebilecekleri hakkında tavsiyelerin verilmesi amacıyla gerçekleştirildiğini vurguladı. Uysal, kampüsler içerisinde yemekhaneler, çalışma alanları, kütüphaneler, yurtlar hakkında temel bilgiler verdikten sonra kulüp faaliyetleri hakkında da ön bilgiler sunarak üniversite bünyesinde kariyer kulüplerinden sanat kulübüne, doğa sporları kulüplerinden sosyal sorumluluk kulüplerine toplamda 44 kulüple öğrencilerin yaşam kültürü geliştirmesine ve zevk alacakları fırsatları yaşama olanağı verileceğini belirtti.

Doç. Dr. Zeynep Uysal, “BÜ Yurtlarında Yaşam: Meyve Nasıl Soyulur, Çarşaf Nasıl Serilir?” başlıklı konuşmasında ise yurt yaşamının öğrencilerin artık bir yetişkin olarak halletmeleri gereken çeşitli sorumluluklarla dolu olduğunu ve çeşitli kuralları olduğunu belirterek hijyen, saygı, tüketim ve bedensel dokunulmazlık şeklindeki dört temel başlıkla yurt yaşamında dikkat edilmesi gereken konuları aktardı.

Mavi Salon’da gerçekleştirilen dersler ise Kilyos Kampüsü’nde psikolojik danışma ve destek faaliyetlerini yürüten BÜSÖD’dan danışmanlar Ela Ural ve Merve Şen tarafından verilen “Yalnız Değilsiniz: BÜ’de Psikolojik Danışma ve Destek” başlıklı dersle başladı. Yepyeni bir hayatın eşiğinde öğrencilerin çok çeşitli konularda psikolojik desteğe ihtiyaç duyabileceklerini aktaran uzmanlar, bu desteğe ihtiyaç duyan her öğrenciye kapılarının açık olduğu vurguladılar.

Aynı gün Boğaziçi Üniversitesi Kariyer Merkezi Koordinatörü Burcu Ertürk KılıçBÜ Öğrencisi Zamanı Nasıl Kullanır?” başlıklı derste, öğrencilere zamanı nasıl etkin kullanabileceklerini anlatan çeşitli ipuçları sundu. Kılıç’ın sunumuyla öğrenciler Boğaziçi’nde geçirecekleri yılları süresince gerek akademik gerek sosyal başarı açısından zamanı nasıl iyi kullanabilecekleri yönünde çeşitli tavsiyeler aldılar.

Çevre Bilimleri Enstitüsü öğretim üyesi Doç. Dr. Raşit Bilgin ise Boğaziçi Üniversitesi kampüslerinde faaliyetlerini sürdürmekte olan ve kampüslerde yaşayan hayvanlar ile birlikte uyum içinde yaşamak üzere çalışan Doğal Hayatı Koruma Komisyonu hakkında bir sunum yaptı. Konuşmasında kampüslerde çok sayıda kedi ve köpeğin yaşamakta olduğunu ve her birinin bakımlarıyla titizlikle ilgilenildiğini belirten Bilgin, kampüslere dışarıdan hayvan getirilmemesi ve belirli besleme noktaları dışında besleme yapılmaması yönünde uyarılarda bulundu. Boğaziçi’nde doğal hayatla ilgili çalışmaların anlatılmasının ardından Kilyos Kampüs’te öğrencilerin de katılımıyla bir flora turu yapıldı.

“Üniversite ekosisteminde hepimiz biriciğiz”

18-19 Eylül’de Güney Kampüs’te devam eden “Üniversiteyi Tanıma Günleri”nde “Farklılıklarımız ve Bir Arada Yaşama Kültürü” başlıklı bir sunum gerçekleştiren Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Hande Sart, Boğaziçi Üniversitesi’nin her türlü ayrımcılığa karşı ve farklılıklara saygılı olmaya dayanan değerlerini öğrencilerle paylaştı. Eşitlik kavramının herkesin eşit haklara sahip olması anlamına geldiğinin altını çizen Sart, “Üniversite deneyimi kişisel bir deneyimdir. Cinsel yönelim, etnik köken gibi farklılıkları kabul etmek bizi insan yapan unsurlardan biri. Bu ekosistem içinde hepimiz biriciğiz ve hepimizin bireysel farklılıkları var,” ifadelerini kullandı. Birlikte yaşamanın sadece aynı yurt odasını paylaşmak anlamına gelmediğini belirten Doç. Dr. Sart, kendi öğrencilik deneyimlerinden yola çıkarak Boğaziçi Üniversitesi ekosisteminin öğrencilere konfor alanlarının dışında yeni şeyler keşfedebilecekleri fırsatlar sunduğunu vurguladı.

“Geleceğin Mezunları Olarak BÜ Öğrencileri: Girişimcilik & Kurumsal Hayat” başlıklı sunumda öğrencilerle buluşan Boğaziçi Üniversitesi Rektör Danışmanı ve Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Zafer Yenal ve Boğaziçi Üniversitesi Girişimcilik Merkezi Direktörü ve Uluslararası Ticaret Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Oğuzhan Aygören, öğrencilerin akademik ve kurumsal hayata hazırlanırken üniversite bünyesinde yararlanabilecekleri hizmetlerden bahsettiler. “Hangi alanda olursanız olun dünyanın içinden geçtiği dönüşümler ve bu dönüşümlerle birlikte gelen sorunlarla karşılaşacaksınız. Boğaziçi Üniversitesi bu sorunlarla uğraşmak için gereken adaptasyon, yeni çözümler üretme, disiplinler arası düşünme gibi becerileri size kazandırıyor,” ifadelerini kullanan Yenal, Mezunlar Ofisi ve Kariyer Merkezi tarafından sunulan hizmetleri de öğrencilerle paylaştı. Aygören ise Boğaziçi Üniversitesi’nin yeni fikirleri test etmek için elverişli olanaklar sunan bir üniversite olduğunu vurguladı ve “Girişimci olmak için şirket kurmak gerekmiyor, hayata uzun vadeli bakıp proaktif bir bakış açısı kazanmak girişimci bir kafa yapısına sahip olmak demek” ifadeleriyle üniversitede var olan girişimcilik ekosisteminden ve Girişimcilik Merkezi tarafından düzenlenen etkinliklerden bahsetti.

Boğaziçi Üniversitesi’nin 2019 girişli öğrencilerine Üniversiteyi Tanıma Günleri hakkında ilk izlenimlerini sorduk:

Ben Asya. Psikoloji okuyacağım. Bodrum’dan geliyorum. Nöropsikoloji alanında ilerlemeyi düşünüyorum. Kilyos Kampüsü’nü çok beğendim. Bodrum’a benziyor. Burada şehirden uzak olmak ilk yıl için üniversiteye uyum sağlama açısından çok iyi.

İsmim Berkay. Elektrik- Elektronik Bölümü’nde okuyacağım Aydın’dan geldim. Boğaziçi Üniversitesi’ni kariyerim açısından pek çok seçenek sunan bir üniversite olduğu için ve geniş çaplı sosyal aktivitelere sahip olduğu için tercih ettim. Tanıtım Günleri’nde Boğaziçi’ni ziyaret etmiş ve çok beğenmiştim. Bu da tercihimi etkilemişti.

Ben Melike. Kimya Bölümü okuyacağım. Kocaeli’nden geldim. Boğaziçi etiketine sahip olmanın büyük bir ayrıcalık olduğunu düşünüyorum. Burada olmanın beni hayata dair her anlamda donanımlı hale getireceğine inanıyorum.

Ben Zehra. Adana’dan geldim Psikoloji bölümündeyim. 10. sınıftan beri Boğaziçi Psikoloji’yi hedeflemiştim. Bölümdeki derslerime başlayınca çift anadal da yapmak istiyorum. Gelecekte İnsan Kaynakları alanına yönelmeyi planlıyorum.

İsmim Melih. Boğaziçi Üniversitesi’nde Tarih okuyacağım. Burayı lise son sınıfta hedeflemiştim. Tarih bölümünün hocalarının çok iyi olduğunu duymuştum. Kilyos ise çok ferah güzel bir yer. Yurtlardan çok memnunum.

 

Galeri 7 Fotoğraf