Yeni dünya düzeninde kurumsal sosyal sorumluluk

Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) tarafından düzenlenen Kurumsal Sosyal Sorumluluk Zirvesi (BUKSS’20) bu yıl “Dayanışmanın Gücü” temasıyla online olarak gerçekleştirildi. Tüm dünyayı etkisi altına alan pandeminin iş dünyasında getireceği dönüşümün mercek altına alındığı zirvede, alanında fark yaratan iş insanları ve akademisyenler katılımcılarla buluştu.

15 Ekim 2020 tarihinde yeni normal düzenin gerekliliklerine uygun olarak online ortamda gerçekleştirilen Boğaziçi Üniversitesi Kurumsal Sosyal Sorumluluk Zirvesi’nde (BUKSS’20), pandeminin iş dünyasına etkileri, iş dünyasında toplumsal cinsiyet, sürdürülebilirlik, dijital dönüşüm ve sosyal girişimcilik gibi güncel meseleler ele alındı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren BÜYEM ve SDSN Türkiye Direktörü Dr. Tamer Atabarut, günümüzde karşılaştığımız sorunların kurumsal sosyal sorumluluğun önemini artırdığını ifade etti: “Kaynakların sınırlı, ihtiyaçların ise çok olduğu yeni dünya düzeninde kurumsal sosyal sorumluluk ve paydaşlar arasındaki iş birliği giderek daha önemli hale geliyor. BÜYEM olarak kurumsal sürdürülebilirlik kavramı çerçevesinde birlikteliğin ve dayanışmanın gücüne inanıyoruz ve iş birliğini çoğaltmaya yönelik yaptığımız projelerle 18 yıldır Afrika’dan Balkanlara çok geniş bir coğrafyada binlerce kişiye ulaştık.”

“Boğaziçi Üniversitesi sosyal sorumluluk anlayışını eğitime taşıyor”

İşletmelerin ve kurumların kâr elde etmenin ötesinde yükümlülüklerinin olduğunu vurgulayan Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan, Boğaziçi Üniversitesi’nde sosyal sorumluluk anlayışıyla yürütülen çalışmalardan bahsetti: “Boğaziçi Üniversitesi yeni nesil üniversite anlayışıyla kurumsal sosyal sorumluluk kavramını eğitim ortamına taşıyor ve her yıl lisans ve lisansüstü programlarından yaklaşık 500 öğrenciye buna yönelik dersler veriyor. Ayrıca 2002 yılından beri BÜYEM aracılığıyla her yaştan insana ulaşan eğitimler düzenliyor.”

“Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Hizmet Kulübü (BÜSOS) belediyelerden çocuk esirgeme kurumlarına farklı kurumlarla iş birliği yaparak Roman ailelerden mültecilere ve kanserle savaşa çocuklara kadar farklı gruplara sosyal hizmet faaliyetleri sunuyor. Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Merkezi (GETEM), Feza Gürsey Yaz ve Kış Okulları, Ayvalık Zeytin Çekirdekleri Programı ve Açık Dersler serisi de kurumsal sosyal sorumluluk kapsamında üniversite çatısı altında yürütülen projeler arasında.”

“İnsani değerleri ön planda tutan düzenlemeler gelmeli”

Gazeteci Elif Ergu Demiral’ın moderatör olarak yer aldığı ilk panel, “Pandemi oyunun kurallarını nasıl değiştirdi?” sorusunu gündeme getirdi. Gürallar Grup Yönetim Kurulu Başkan Vekili Esin Güral Argat, yeni dünya düzeninin hibrit bir yapıda olacağını vurguladığı düşüncelerini paylaştı: “Gelecekle ve iş dünyasıyla ilgili karamsar senaryolar mevcut ama ben insanlara ve ülkeme güveniyorum ve umutlarımı ayakta tutuyorum. Başka bir dünyaya elbette geçeceğiz ama bence yeni dünya düzeni hibrit bir yapıda olacak. Umudum insani değerleri ön planda tutan düzenlemelerin gelmesi ve dijitalleşmeyle birlikte daha liberal bir çalışma ortamının oluşacağına inanıyorum.”

“Ofisler ekonomik değerini kaybediyor”

Pandeminin ardından iş hayatında değişimin önünde durulamayacağını ifade eden Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, geleceğe yönelik öngörülerini şöyle paylaştı: “Ofisler eski ekonomik değerini kaybedecek, şimdiden İstanbul’da kira bedellerinin çok düştüğünü görüyoruz. Hibrit yapılar da olacaktır ancak bence hibrit yapıların ömrü uzun olmuyor. Örneğin hayatımıza elektrikli daktilolar, araba telefonları girmişti ama 10 yıl olmadan ömürlerini tamamladılar. Ancak çalışanların ofise gelmemeleri işlerini kaybedeceği anlamına gelmiyor. Aksine daha çok boş zamanları olacak ve farklı şirketlere danışmanlık hizmeti vererek gelirlerini artırabilecekler.”

“Yeni dünya düzeninin gündemi paydaşlar kapitalizmi”

Doğan Online ve Hepsiburada Kurucu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan ise yeni dünya düzeninde paydaşlar kapitalizminin konuşulduğunu vurguladı: “Pandemiden önce de mevcut ekonomik modelin yürümediği konuşuluyordu ama pandemiyle birlikte bu iyice aşikâr hale geldi. Büyük yoksulluklar ve zenginlikler arası mesafe iyice açılmaya başladı. Yeni dünya düzeninde iş dünyası da bakışını değiştirmeli ve kâr elde etme odağını sosyal faydaya dönüştürmeli. Pandemiden önce müşteriyle bağı net olmayan şirketler bu krizi atlatamıyor ama sosyal sorumluluk modelini benimseyen ve müşteriyle bağı güçlü şirketler bu krizden alnının akıyla çıkabiliyor”

“İş dünyasının krizi aşıyla sona ermeyecek”

Kurum kültürünün ve değişime açık olmanın önemine dikkat çeken FİBA Grubu Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Murat Özyeğin de düşüncelerini şöyle sıraladı: “Pandemide güçlü bir kurum kültürüne sahip olmanın, kendini yenilemenin ve girişimcilerle iş birliği yapmanın önemini yeniden gördük. Bence bu değerleri ‘miş gibi’ yapan şirketler bu süreci daha zor geçiriyor. Üstelik bu krizin aşıyla yok olacağını düşünüyorsak gerekli dersleri çıkarmamışız demektir. Şirketler bu kavramları stratejilerinin en ortasına koymalı, sular çekilince de ortaklıkları ön planda tutan bir yaklaşım sergilemeli.”

“Türkiye’nin global bir lider olmasını istiyoruz”

Zirvenin öğleden sonra gerçekleşen oturumunda konuşan SDSN Küresel Direktörü Prof. Dr. Jeffrey D. Sachs, “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının Işığında Dayanışma ve Ortaklıklar” başlıklı bir konuşma yaptı. Sachs, sürdürülebilir kalkınma amaçlarına her zamankinden daha çok ihtiyacımız olduğunu belirterek şu noktalara dikkat çekti: “İçinde bulunduğumuz kriz bize ne kadar kırılgan ve birbirimize muhtaç olduğumuzu hatırlattı. Pandeminin kendisi insanlığın doğaya sürdürülebilir olmayan yollarla müdahalesinin bir sonucu. Sürdülebilir Kalkınma Amaçları doğayı tahrip etmeyen, daha eşit ve kapsayıcı bir ekonomiye geçerken bir yol haritası işlevi görüyor. Tek bir ülkenin bu amaçları benimsemesi yetmez, global olarak benimsenmedikçe bir ülke her şeyi yapsa da çözüm gelmeyecektir.”

Konuşmasını bitirirken sürdürülebilir kalkınmada örnek teşkil ettiği için Boğaziçi Üniversitesi’ne teşekkürlerini ileten Prof. Dr. Sachs, iş dünyasına yönelik de şu mesajları verdi: “SDSN olarak Türkiye’nin iş dünyasına sürdürülebilir bir dönüşüm gerçekleştirmeleri için yardım etmeye hazırız. Türkiye’nin başarısını ve teknoloji ve bilimde global bir lider olmasını istiyoruz.”