Yeşil Binada Yaşayan Öğrencilerde Çevre Duyarlılığı Artıyor

Boğaziçi Üniversitesi’nin 1. Erkek Yurdu (Hamlin Hall) sadece Türkiye'nin ilk LEED Gold Yeşil Bina Sertifikası’nı alan tarihi bina olma özelliğini taşımıyor, aynı zamanda uluslararası platformda bu özelliğiyle ön plana çıkıyor. Bu sene “Leadership for a Sustainable Future” temasıyla İtalya’da toplanan ISCN 2016 (International Sustainable Campus Network) Konferansı'nda Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü doktora öğrencileri Merve Tunalı ve Gülsüme Külçe, Binalar ve Sürdürülebilirlik Performansları konusunda bir sunum gerçekleştirdi. Tunalı ve Külçe, Binalar ve Kullanıcı Etkileşimi alt başlığıyla yaptıkları sunumda öğrenciyi odak noktası haline getiren ve sosyal açıdan öğrenci deneyimini anlatan projeleriyle büyük beğeni topladı.

Yeşil Bina olan 1. Erkek Yurdu’nun (Hamlin Hall) kullanıcı deneyim araştırmasını yapan öğrenciler, yeşil binanın 'sosyal etki' açısından performansını geri dönüşüm, enerji verimliliği, su tasarrufu, atık azaltımı, daha az et tüketimi ve çevresel ürünlerin kullanımı başlıkları altında değerlendiren bir çalışma gerçekleştirdiler.

Tunalı ve Külçe, öğrencilerin en çok termal konfor, aydınlatma ve bina çevresi peyzaj uygulamalarından memnun kaldığını ve çalışmaya katılanların %76’sının suyun tasarruflu kullanımı konusuna özen gösterdiğini tespit etti. Tunalı ve Külçe’nin araştırması neticesinde öğrencilerin %27’sinin diğer binalarda geri dönüşüm konusuna çok dikkat etmezken yeşil binada yaşadıkları için geri dönüşüm konusunda daha duyarlı oldukları ortaya çıkarken, çalışmaya katılan Eğitim Fakültesi öğrencilerinin atık, su ve enerji verimliliği konularında en yüksek duyarlılığa sahip olduğu da gözler önüne serildi.

Konferansta ABD'den Yale Üniversitesi 'Carbon Charge' konusunda, Avrupa'dan Boğaziçi Üniversitesi'nin yanı sıra Royal Institute of Technology 'Living Lab' konusunda ve Asya'dan Nanyang Technology University 'The Hive' konularında sunumlarını gerçekleştirdi.

Merve Tunalı ve Gülsüme Külçe, geçen yıl Hong Kong'da gerçekleştirilen 'Expanding the Dialogue: Sustainability in a Connected World' temalı konferansta ise 1. Erkek Yurdu’nun yeşil bina olmasının teknik çalışmalarının sunumunu gerçekleştirmişti.

Haber: Talat Karataş/Kurumsal İletişim Ofisi