24 belediye Boğaziçi’nde aynı hedefte buluştu; “İklim İçin Biz Varız”

6’sı Büyükşehir Belediyesi olmak üzere 24 yönetim 5 Aralık’ta Boğaziçi Üniversitesi’nde bir araya gelerek İklim İçin Biz Varız deklarasyonunu imzaladıklarını açıkladı. Madrid’de devam eden iklim zirvesi sırasında yapılan açıklamada belediyeler Paris İklim Anlaşması’nın küresel ısınmayı 1.5°C sınırında tutma hedefine yönelik çalışmalarda bulunacaklarını taahhüt etti. 24 Belediye adına açıklamayı Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar yaptı. Deklarasyon metni, ülke genelinde tüm yerel yönetimlerin katılımı ve imzasına açık olmaya devam ediyor.
Kenan Özcan

İklim krizinin kentlerde yaşanan en büyük sorunlardan biri olduğu gerçeğinden hareketle bir araya gelen yerel yönetimler İstanbul’da İklim İçin Kentler Çalıştayı’nda önemli taahhütlerde bulundu. Boğaziçi Üniversitesi UN SDSN Türkiye, 350 Türkiye ve Yerel İzleme Araştırma ve Uygulamalar Derneği ortak girişimi ile gerçekleştirilen organizasyon, 5 Aralık’ta açıklanan ortak deklarasyon ile sona erdi.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük Binası’nda gerçekleşen deklarasyona çalıştaya katılan belediye temsilcilerinin yanı sıra Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar da katıldı.  Çalıştayın 3 Aralık tarihindeki açılışında ise Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Belediyeler Başkanı Fatma Şahin yer almışlardı.

Boğaziçi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zeynep Atay çalıştayın kapanış konuşmasında ‘’İklim için Biz Varız’’ deklarasyonun Türkiye için bir ilk olduğunu belirterek, deklarasyona imza atan yerel yönetimleri Boğaziçi Üniversitesi olarak aynı çatı altında biraraya getirmekten mutluluk duyduklarını ifade etti. Boğaziçi Üniversitesi’nin iklim için çalışacak tüm paydaşlara destek olmaya ve katkı sunmaya devam edeceğini belirten Atay, yerel yönetimleri 2020 yılında BÜYEM, UN SDSN Türkiye, 350 Türkiye ve Yerel-İz Derneği işbirliği ile Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenecek ‘’Sürdürülebilir Şehirler ve İklim Değişikliği Sertifika Programı’’na katılmaya davet etti.

Adil, eşitlikçi ve yaşanabilir bir gelecek için…

İklim İçin Kentler deklarasyonunu, deklarasyon imzacıları adına “İklim İçin Biz Varız” diyerek okuyan Adana Büyükşehir Belediyesi Zeydan Karalar, kentlerin iklim krizindeki rolüne de dikkat çekti. Karalar, küresel ölçekte doğal kaynak tüketiminin %75’inden, karbondioksit salımlarının %70’inden sorumlu olan kentlerin iklim değişikliğinin faili olduğunun altı çizilen deklarasyonda, adil, eşitlikçi ve yaşanabilir bir gelecek için iklim krizine karşı herkesin somut adımlar atması gerektiğini vurguladı.

Paris Anlaşması’nın 1.5°C hedefini taahhüt ettiler

Basın toplantısında hazırlanan deklarasyon kamuoyu ile paylaşıldı ve imzacı 24 belediye, Paris Anlaşması’nın 1.5°C hedefinin gerçekleşebilmesi için belediyeler olarak üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getireceklerini ve somut adımlar atacaklarını taahhüt ettiler.

Ülke genelinde tüm yerel yönetimlerin imzasına açık olmaya devam eden deklarasyonda ortaya konulan diğer taahhütler ise şöyle ifade edildi:

  • Bilimsel veriler ışığında, uluslararası standartlara uygun veri toplama yöntemleri kullanarak karbon salımlarını azaltmak ve krize karşı uyum politikalarını hayata geçirmek için İklim Değişikliği Eylem Planlarını hazırlayacaklar,
  • Yaşanabilir bir gelecek için kentlerde sürdürülebilir ulaşım, yenilenebilir enerji ve ekolojik tarım uygulamalarına öncelik verecekler,
  • İklim değişikliği ile mücadele eden yerel, ulusal ve uluslararası kurumları, girişimcileri, kooperatifleri ve sivil toplum örgütleri desteklenerek işbirliklerine dahil olunacak,
  • Hem kentlerde risk altında bulunan yurttaşlara hem de kentlerin altyapısını korumak için imar planlama süreçlerinde iklim krizi ve etkilerini önlemeyi önceliklendirecekler,
  • Paris Anlaşması’nın ortaya koyduğu vizyon çerçevesinde, 2030 yılına kadar küresel ısınmayı 1.5°C sınırında tutmak için, adil, eşitlikçi, yaşanabilir kentler için üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirecekler.

Madrid’te devam eden BM İklim Değişikliği Zirvesi (COP25) sırasında açıklanan deklarasyon, Türkiye’deki belediyelerin de dünyanın geri kalanında olduğu gibi iklim acil durumuna kayıtsız kalamadıklarını gösteren ilk taahhüt belgesi olduğu için tarihi önem taşıyor.

Hangi belediyeler imzaladı?

Adana Büyükşehir Belediyesi

Ankara Büyükşehir Belediyesi

Aydın Büyükşehir Belediyesi

Bursa Büyükşehir Belediyesi

Erzurum Büyükşehir Belediyesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi

Bolu Belediyesi

Edirne Belediyesi

Rize Belediyesi

Tunceli Belediyesi

Acıpayam Belediyesi (Denizli)

Tepebaşı Belediyesi (Eskişehir)

Avcılar Belediyesi (İstanbul)

Bağcılar Belediyesi (İstanbul)

Beşiktaş Belediyesi (İstanbul)

Kadıköy Belediyesi (İstanbul)

Sarıyer Belediyesi (İstanbul)

Sultanbeyli Belediyesi (İstanbul)

Bornova Belediyesi (İzmir)

Çiğli Belediyesi (İzmir)

Karşıyaka Belediyesi (İzmir)

Fethiye Belediyesi (Muğla)

Çerkezköy Belediyesi (Tekirdağ)

Bodrum Belediyesi (Muğla)